معرفی وبلاگ
باسلام به دوستان عزیز خودم ورود شما به وبلاگ "داراب کهن"راخوش آمد میگوییم. هدف از ایجاد این وبلاگ معرفی جاذبه های تاریخی مذهبی طبیعی و... شهرستان داراب دراستان فارس می باشد که عمده مطالب ما تصاویرهنری میباشد امیدوارم لذت ببرید. باز به ماسربزنید باتشکرمدیریت وبلاگ" داراب کهن "
دسته
فیدها
لينك دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 133648
تعداد نوشته ها : 100
تعداد نظرات : 24
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

در شمال شهر داراب و در مسير ۱۵ آسياب آبي در حركت است كه باغات پايين‌دست خود را سرسبز و خرم مي‌سازد.

براي رسيدن به چشمه زيبا ، غني و نشاط آور كتو (KATOO ) از پارك جنگلي داراب گذشته و خشكه رود كتو را نيز زير پا مي گذاريم ، ديوارهاي باقيمانده از باغات قديمي رودر رويمان قرار دارند و حكايت سرسبزي بدل شده به خشكي را يادآورمي شوند. اراضي تفكيك شده شهرك ها و توسعه ناموزون زندگي كسالت آور شهري را نيز پشت سر مي گذاريم و به روستاي تنگ كتو مي رسيم روستايي با بافت كوهستاني مردمي سخت كوش ، با صفا و صديق كه سخت كوش و مداومت بر تلاش را از آب كتو آموخته اند.

به راه خود ادامه مي دهيم ، به بافت قديمي روستا وارد مي شويم ، آرامش هديه اي است كه نصيبمان مي گردد آرامشي كه حاصل تركيب سرسبزي باغچه هاي مركبات و صداي روح نواز چشمه كتو است . راستي آرامش هديه اي است كه نصيبمان مي شد زيرا كه امروز ديگر از جوي سيماني ده و جريان آب در آن خبري نيست و سياهي لوله هاي پلي اتيلن كه آب و صفاي آن را زنداني كرده اند جايگزين شده است . گويا چاره اي نيست و خود كرده را تدبيري نيست . اين يكي را نيز به كوله بار حسرتمان مي افزاييم و قدم را بر قدم .

 عكس هاي هنري  از درختان آلبالو روستاي لايزنگان داراب

 اين روستا در دره اي در وسط كوه هاي بلند واقع شده و خانه هاي آن در شيب كوهستان به گونه اي است كه پشت بام خانه پاييني، حياط منزل بالايي است.

 

اين روستاي كوهستاني و زيبا در ۴۷ كيلومتري شرق شهرستان داراب واقع شده است و قدمتي ۱۸۰۰ ساله دارد و تعمير مسجد آن براساس سنگ نوشته اي كه در ديوار قديمي مسجد نصب شده به زمان خواجه عبدالله انصاري مي رسد و در قبرستان قديمي نوايگان قبرهايي كشف شده كه به طرف بيت المقدس بوده است.

 

 


روستاي لايزنگان بزرگترين توليد كننده عمده گل محمدي در استان فارس و ايران است.بالغ بر 5000 هكتار گلستان ديم محمدي و حدود 500 هكتار گل محمدي آبي وجوددارد. از اين روستا گل‌هاي محمدي را به سراسر ايران به خصوص قمصر كاشان مي برند و از آنجا گلابش را به مشهد مقدش و مكه مكرمه بر ده تا با گلاب خانهٔ خدا و حرم امام زضا(ع)را بشويند.گل‌هاي محمدي در مكاني به نام سرحد(سردحد)وجود دارند.در اين مكان شبها بسيار سرد و روزها هوايي خنك و نسبتا گرم دارد. افتخار لايزنگان همين بس كه تجلي گاه حق، كعبه موعود را با گلاب ناب ان معطر ميسازند.در بهار آن گاه كه با وداع يار زردپوش، مردمان دسته دسته ازباغات گل به سراي خويش بازميگردند دختران و پسر بچه هايي را مي بيني كه شاخه‌هاي گل را دور گردن خود حايل نموده و هلهله كنان وبا سرور و نغمه شادي و زمزمه ترانه‌هاي محلي به سوي خانه سرازير ميشوند.

 

گل سرخ كوهستان داراب گل سر سبد گلها

از قديمي ترين گلهاي مورد علاقه مردم دنيا، زماني كه كسي به گلايول را مي شناخت و نه لاله را گل سرخ با عطر، طعم، و بوي آن مورد توجه بود، چون خاصيت داروئي گل سرخ به اثبات رسيده و بسيار از اين نظر هم جالب است تنوع اين گل بسيار است و بيش از هر گلي درباره ان مطلب و مقاله نوشته شده است شعري در مرزبان نامه آمده است:

                 گل در ميان كوزه بسي درد سر كشيد                تابهر رفع درد سرآخر گلاب شد

در ادبيات اقتصادي توليدات گياهي به اين گل هم نام محمدي داده اند كه بسيار با مسمي است و هم طلاي معطر.

نام علمي گل محمدي Rose damascene Mill است كه بيشتر در كوهپايه هاي كشور ما، ايران مي رويد در داراب منطقه اي بنام سركوه يا كوهستان داريم كه رشته كوهي است پراكنده و ادامه زاگرس، و در اين منطقه محصولات درختي نظير انجير، بادام، انگور و گل سرخ و ... كاشته مي شود، متاسفانه نام داراب زير جلوه توليد مركبات يا پرتقال داراب از نظر توليد گل و گلاب محو شده است در حالي كه هم از نظر محصول گل و هم از نظر كيفيت در ايران بي نظير است و سر كوه داراب بزرگترين منطقه كشت گل سرخ محمدي در ايران است. مناطق ديگر توليد گل سرخ در كشور نظير قمصر و يا ميمند فارس راداريم اما هيچكدام ويژگي هاي منطقه داراب را ندارد، به عبارتي از هر شيشه گلاب كه خريداري مي شود، يك ليوان آن سهم توليدي داراب است.

گل سرخ بومي ايران است ودر حدود سالهاي 1600 ميلادي به هندوستان شمال آفريقا و تركيه و حتي بلغارستان برده شده و بهمين دليل در سال 1750 ميلادي كشور بلغارستان توليد كننده اسانس معطر رز در جهان گرديد.

امروزه حتي در كشور فرانسه صنعت گلاب گيري و اسانس از گل سرخ رواج پيدا كرده است.

زنبور عسل وتوليد عسل طبيعي ازكندوهاي عسل در گلستانهاي گل هاي محمدي

آيا ميدانيد اسانس حاصل از گل محمدي ديم لايزنگان دردنيا مقام اول دارد.

-دشت هاي گل محمدي ديم (مولد عرقيات ناب وارگانيك دنيا)

 

 

لايزنگان بهشت گمشده ي جنوب شرق فارس

سرسبزي دره لايزنگان،غارها،باغات،پلكاني بودن خانه ها،وازهمه مهم تر دشت گل محمدي از جاذبه هاي بي نظير اين روستا مي باشد

د

ماسوله ي جنوب كشور و فارس

 

X